تاثیر هاست و دامنه در سئو!

از موثر ترین موارد در افزایش بازدهی و سئو سایت انتخاب هاست و دامنه مناسب است. در واقع بهتر است بگوییم انتخاب یک هاست و دامنه مناسب اثر مثبت بر روی سئو خواهد داشت اما یک هاست غیر استاندارد می تواند اثار مخرب و جبران ناپذیری را بر روی سئو داشته باشد. مهم ترین موارد جهت انتخاب هاست مناسب دو عامل سرعت و پایداری هاست می باشند که به آپتایم معروف است.همچنین می توان به عوامل دیگری همچون کیفیت میزبانی وب مثل موقعیت سرور، امنیت و پشتیبانی نیز اشاره کرد. اما تنها نکاتی که جهت بهینه سازی وب سایت باید توجه کنید سرعت و آپتایم هست.

همچنین در انتخاب دامنه نیز توجه داشته باشید که دامنه طولانی نباشد، از گذاشتن خط تیره در دامنه خود دوری کنید و حتمی کلمه کلیدی مورد نظر شما در دامنه وجود داشته باشد، به طور مثال در صورتی که کسب و کار شما مرتبط با دیجیتال مارکتینگ است سعی کنید این کلمه در دامنه شما وجود داشته باشد.

انتخاب دامنه مناسب (آی لورم : تولید کننده متون لورم فارسی و انگلیسی)
انتخاب دامنه مناسب (آی لورم : تولید کننده متون لورم فارسی و انگلیسی)

 uptime یا پایداری سرور چیست؟

به مدت زمان در دسترس بودن و بالا بودن وب سایت ، آپ تایم سایت گفته میشود. در واقع آپ تایم به توانایی سرورها در اداره و اجرای وب سایت ها گفته میشود. در نتیجه این تعریف، سرور باید بتواند وب سایت را همواره در دسترس و در حال اجرا نگه دارد.

یک سرور مناسب ، سروری است که ۲۴ ساعته به برق و اینترنت متصل باشد. در صورت قطعی هر یک از این دو مورد باعث میشود که وب سایت کاربران غیرقابل دسترس شده و کاربران نتوانند محتوای وب سایت را مشاهده نمایند. طبیعتا هیچ فردی تمایل ندارد که با از کار افتادن وب سایتش مشتریان خود را از دست بدهد به خصوص اینکه کسب و کار وی از طریق وب سایت انجام شود.زیرا که در صورتیکه وب سایت شما در دسترس نباشد، کاربران وب سایت شما را ترک کرده و به سایت رقبا مراجعه میکنند.

البته گاهی اوقات بروز برخی مشکلات فنی نیز منجر به بروز این مشکل خواهد شد اما این مشکلات نباید به طور مداوم باشد و شرکت ارائه دهنده سرویس باید بتواند در اسرع وقت مشکلات فنی و امنیتی را رفع نماید.

پس یک سرور ایده آل ، سروری است که هیچگونه قطعی نداشته باشد یعنی آپتایم آن ۱۰۰ درصد باشد. ولی در واقعیت چنین امری امکانپذیر نیست.ممکن است که برخی شرکت های هاستینگ مدعی این باشند که سرورهای آنها دارای آپتایم ۱۰۰ درصد است ولی این ادعا حقیقت ندارد.

استاندارد جهانی آپتایم ۹۹ درصد بوده و آپتایم سرورهای خوب بین ۹۸ تا ۹۹ درصد میباشد. زمانیکه آپ تایم ۹۸ درصد است با در نظر گرفتن اینکه یک روز ۱۴۴۰ دقیقه است ، می توانیم بگوییم که تقریبا ۲۹ دقیقه در روز قطعی داریم. و این به معنی قطعی سرور ( downtime ) به طور متوسط ۷ روز در سال است. آپ تایم ۹۹% هم به معنی قطعی ۱۴ دقیقه در روز یا ۳ روز در سال می باشد.

آپ تایم هاست یا سرور چیست
آپ تایم هاست یا سرور چیست

بلک لیست

گاهی اوقات به سایت های بسیار قدرتمند و محتوا محوری بر می خوریم که میبینیم رتبه خوبی در گوگل ندارند یا اصلا در نتایج گوگل مشاهده نمی شوند. زمانی که به دقت به دنبال علت این موضوع باشید متوجه خواهید شد که ip سرور میزبانی سایت در بک لیست گوگل قرار گرفته و این باعث شده تا تمامی سایت هایی که بر روی این ip هستند نتیجه خوبی نگیرند. در نتیجه سعی کنید خدمات میزبانی مبتنی بر وب را از شرکت های معتبر و مورد اطمینان تهیه کنید و حتما قبل از خرید هاست ip سرور را از شرکت مربوطه بخواهید و با وارد کردن ip سرور در Mxtoolbox.com وضعیت سرور را بررسی کنید.

موقعیت سرور میزبانی 

در رابطه با انتخاب هاست مناسب باور های اشتباهی وجود دارد. عده ای بر این باورند که موقعیت سرور میزبانی از فاکتور های اثر گذار بر سئو و رتبه بندی موتور های جستجوگر است. به طور مثال اگر سایتی بر روی سرور فرانسه میزبانی شود رتبه بهتری در گوگل می گیرد. اما در واقعیت اصلا اینطور نیست و موقعیت سرور تاثیر مستقیمی بر روی وضعیت بهینه سازی و سئوی سایت ندارد. بلکه تنها در مواقع نادری ، موقعیت سرور میتواند باعث بهبود رتبه و وضعیت بهینه سازی سایت شود که به مبحث Local SEO و نتایج کشوری بر می گردد. سئوی محلی یا Local SEO به این معنی است که کاربران با توجه به موقعیت جغرافیایی خود نتایج متفاوتی را در جستجوی گوگل مشاهده می کنند. در گزارش گوگل آمده است بیش از یک سوم ورودی سایت ها در سال ۲۰۱۴ محلی هستند.

Index سایت چیست؟

هر مطلبی که انتشار داده می شود و یا سایت جدیدی که قصد ثبت کردنش وجود داشته باشد مراحلی را باید طی کند تا اول به گوگل و بعد به کاربران معرفی شود. این که سایتی در موتورهای جستجو به نمایش درآید یعنی سایت ایندکس شده است. با جستجو در صفحه های موتورهای جستجو و وارد کردن URL سایت، باید بتوان هر سایتی را مشاهده کرد. اگر نتوانیم سایت را ببینیم یعنی سایت ایندکس نشده است. این موضوع برای صفحات داخلی سایت و لینک ها هم به همین صورت است.

خودتان را جای گوگل بگذارید. اگر قصد داشتید سایتی را بررسی کنید و بعد به مردم معرفی کنید، از آن سایت چه توقع هایی داشتید؟ صد در صد برای گوگل هم مواردی وجود دارد که بسیار اهمیت دارد و اگر نکات مورد نظرش رعایت شده باشد گوگل در این صورت به سایت اهمیت بیشتری می دهد.

ایندکس صفحات سایت 

برخی بر این باورند که ربات های گوگل صفحات سایت هایی که در سرور های خارجی قرار دارند رو زودتر ایندکس می کند. این باور از اونجایی شکل گرفته که چون گوگل در ایران سرور نداره بنابراین نمی تواند به سرعت صفحات سایت ها را ایندکس کند. در پاسخ به این مورد نیز می توان گفت که بیشتر سرور های گوگل در آمریکا و هند قرار دارند و در بیشتر کشور ها سروری ندارند ، بنابراین این نظریه نیز کاملا غیر منطقی و دور از اهداف گوگل می باشد.

Server Errors

از بدترین مواردی که در روند بهینه سازی سایت ها اتفاق می افتد میتوان به خطاهای سمت سرور (Server Errors) اشاره کرد. بنابراین در انتخاب شرکت های میزبانی هاست دقت کنید.

آی لورم تولید متون لورم فارسی و انگلیسی، فاو ایکن ساز و لورم تصاویر

منبع : وبسایت فرتک